Zapalenie płuc bez gorączki

Zapaleniu płuc głównie towarzyszą takie objawy jak kaszel, bóle gardła, głowy, mięśni i stawów, ogólne złe samopoczucie i brak energii, ból w klatce piersiowej podczas brania wdechu oraz wysoka gorączka. Istnieją jednak nietypowe przypadki zapalenia płuc, w których u chorego nie stwierdza się wysokiej temperatury (może ona być jedynie nieznacznie wyższa lub nie przekraczająca 38 stopni Celsjusza). W diagnozowaniu zapalenia płuc jednym z głównych kryteriów jest właśnie wysoka gorączka, w związku z czym jej brak może doprowadzić do postawienia nieprawidłowej diagnozy. Istnieje kilka typów zapalenia płuc w zależności od rodzaju drobnoustroju, które je wywołał, jednak nie wszystkie drobnoustroje wywołują silne podwyższenie temperatury chorego.

Zapalenie płuc bez gorączki – Jak to możliwe?

zapalenie płuc bez gorączkiNagła wysoką gorączka jest najbardziej charakterystyczna dla zapalenia płuc na tle bakteryjnym. Zwykle występuje u dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Zapalenie płuc bez gorączki lekarze często diagnozują u małych dzieci lub u osób starszych, u których głównym objawem zapalenia płuc jest osłabienie, uczucie rozbicia i zmęczenia. Brak gorączki lub wydzieliny z płuc to dwa z objawów, które mogą, lecz nie muszą wystąpić w chorobie zapalenia płuc. Medycyna spotyka się z licznymi przypadkami, w których postawienie diagnozy zostało utrudnione z powodu braku tych dwóch specyficznych symptomów. Nieznacznie podwyższona lub wolno rosnąca temperatura ciała może być objawem zapalenia płuc na tle wirusowym, którego objawy pojawiają się znacznie wolniej, za to mogą trwać dłużej.

Objaw gorączki nie jest głównym kryterium w diagnozowaniu choroby płuc. Lekarz zwróci na pewno szczególną uwagę na dotychczasowy czas i przebieg choroby, zapyta o inne typowe objawy, zwłaszcza, czy pacjent skarży się na męczący kaszel, czy odczuwa on ból w klatce piersiowej podczas oddychania, bóle gardła, stawów i mięśni oraz czy ewentalnie chory słyszy świsty w płucach. Dla upewnienia się w diagnozie lekarz wykona badanie osłuchowe, zbada również gardło i migdałki, a następnie może zlecić wykonanie zdjęcia RTG. W celu wdrożenia jak najbardziej skutecznego leczenia lekarz może zlecić również wykonanie badania wymazu z gardła z antybiogramem (w celu ustalenia drobnoustroju będącego przyczyną choroby oraz jego oporności na antybiotyki). Na podstawie zebranych wyników badań lekarz zastosuje antybiotyki oraz leki osłonowe, które pozwolą choremu na szybki powrót do pełni sił.

 

 

Search
Archives