Objawy zapalenia płuc

Objawy zapalenie płuc przypominają objawy innych mniej groźnych chorób, takich jak zapalenie górnych dróg oddechowych (przeziębienie, nieżyt gardła, zapalenie oskrzeli) czy grypy. Niestety zbyt często  mamy tendencję do lekceważenia choroby, wierząc, że kolejna dawka aspiryny na dobre zażegna problem. Jednak w tym przypadku należy być bardzo ostrożnym i nie przeceniać zdolności naszego układu immunologicznego, ponieważ nieleczone zapalenie płuc może doprowadzić do poważnym powikłań, a w dalszej kolejności nawet do śmierci. Objawy zapalenia płuc mogą pojawić się nagle lub pojawiać się powoli. Najbardziej charakterystycznym objawem, który pozwala na odróżnienie zapalenia płuc od innych chorób jest ból w klatce piersiowej oraz zmiany w obrazie rentgenowskim płuc.
Pierwszymi niepokojącymi objawami zapalenia płuc są gorączka, kaszel, bóle głowy i mięśni, uczucie rozbicia i osłabienia organizmu. Stan ten niejednokrotnie bywa mylony z grypą (czy choćby zwykłym przeziębieniem), jednak na kolejne objawy zapalenia płuc nie trzeba długo czekać.
Z czasem do objawów grypowych dołączają męczące duszności, które uniemożliwiają swobodne oddychanie.
Chory zaczyna odczuwać ból i ucisk w klatce piersiowej. Na tym etapie orientujemy się, że choroba staje się dużo bardziej niepokojąca, niż grypa, która za pewne przechodziliśmy już nie raz.
Objawy zapalenia płucKolejne objawy dają wyraźny sygnał, że w naszym organizmie doszło do poważnego zakażenia. Wraz z kaszlem pojawia się coraz więcej wydzieliny z płuc, która ma nieciekawy wygląd – może być żółta, ropna, a nawet podbarwiona krwią. Co jakiś czas powracają dreszcze i poty, oddech staje się coraz krótszy i płytszy,  zaś od strony układu pokarmowego wystąpić mogą nudności, wymioty oraz biegunka. Podczas tak poważnej choroby możemy się również spodziewać innych objawów, świadczących o wyczerpaniu organizmu i walce z chorobą. Skóra chorego może stać się blada, a nawet sina, pojawi się jadłowstręt i drżenie w głosie. Wysoka temperatura organizmu doprowadzić może do majaczeń i całkowitego wycieńczenia układu nerwowego.

Objawy wirusowego zapalenia płuc

W wirusowym zapaleniu płuc początek bardzo przypomina grypę. Wirusy działają dość szybko, najpierw opanowując oskrzela, a następnie płuca. Dość szybko od zakażenia pojawiają się pierwsze objawy choroby: świszczący kaszel, ciągnąca się przeźroczysta lub lekko żółtawa plwocina, wysoka gorączka, ból gardła, głowy, stawów i mięśni oraz stan silnego osłabienia i zmęczenia. W badaniu osłuchowym słychać rzężenie, szmery i świsty. Przebieg wirusowego zapalenia płuc można podzielić na 2 etapy. W pierwszym występują objawy charakterystyczne dla grypy, a następnie w drugim etapie dołączają trudności w oddychaniu, duszności, ból w klatce piersiowej i ramionach.

Objawy bakteryjnego zapalenia płuc

W bakteryjnym zapaleniu płuc chory odczuwa bardzo duże wyczerpanie organizmu oraz nagłą wysoką temperaturę, sięgającą nawet do 40 stopni Celsjusza. Po kilku godzinach do złego samopoczucia dołączają silne zimne poty i dreszcze, a następnie suchy męczący kaszel, duszności i ból w klatce piersiowej.

Wirusy i bakterie są najczęstszą przyczyną zapalenia płuc u osób dorosłych. U starszych osób choroba ta może być bardzo niebezpieczna, zwłaszcza, jeśli chory cierpi na inne choroby, jak np. serca, naczyń wieńcowych, cukrzycę, choroby nerek oraz układu immunologicznego.

Objawy w mykoplazmatycznym zapaleniu płuc

Mykoplazmatyczne zapalenie płuc w porównaniu do wirusowego czy bakteryjnego zapalenia płuc ma przebieg łagodniejszy, jednak o wiele bardziej długotrwały – może trwać nawet kilka tygodni. Ten rodzaj zakażenia znacznie częściej dotyka noworodki, niemowlęta oraz małe dzieci. Od zapaleń na podłożu bakteryjnym czy wirusowym ten rodzaj zapalenia płuc odróżnia niezbyt wysoka gorączka, rzadsze ataki suchego kaszlu oraz mniej męczące, za to przewlekłe bóle mięśni, stawów oraz głowy. Z racji dość długo utrzymujących się objawów grypowych mykoplazmatyczne zapalenie płuc dość często omyłkowo diagnozowane jest jako przewlekła grypa.

Diagnostyka zapalenia płuc

Zdiagnozowanie choroby zapalenia płuc w pierwszej części polega na wywiadzie lekarskim i potwierdzeniu objawów typowych dla zapalenia płuc. W badaniu osłuchowym lekarz słyszy w płucach rzężenie, świsty i szmery. Rozstrzygającym badaniem diagnostycznym w rozpoznaniu zapalenia płuc jest badanie rentgenowskie. W obrazie RTG widoczne są plamiste lub jednolite zacienienia. Może wystąpić również płyn w jamie opłucnej. W badaniach krwi uwidacznia się podwyższony poziom stężenia białka CRP (białko tzw. ostrej fazy) oraz wysoką ilość leukocytów.

 

zapalenie pluc objawy

Search
Archives